tsafon.png

מסלולים - גנים לאומיים

גן לאומי ירקון - תל אפק  (מפה)

אפק הייתה עיר מיושבת למן התקופה הכלקוליתית בארץ ישראל ברציפות כ-5,000 שנה. בתל אפק נמצאים גם שרידי אנטיפטריס, העיר שבנה הורדוס על שם אביו. המבצר הנמצא בראש התל, שנקרא בטעות מבצר אנטיפטרוס, נבנה בכלל במאה השש-עשרה, 1500 שנה אחרי תקופתו של הורדוס.

 

במתחם תל אפק נמצא גם מפעל המים, שהקימו הבריטים בשנים 1934-35 כדי לאפשר אספקת מים לירושלים . המים נשאבו ממעיינות הירקון לירושלים באמצעות צינור שאורכו 60 ק"מ וכאשר השבית הלגיון הירדני את אחת המשאבות במלחמת העצמאות הוא למעשה ניתק את אספקת המים מאפק לירושלים.

 

עד להקמת מפעל המים ירקון-נגב (בסוף שנות ה-50), היה הירקון נהר שופע, שהיה בכוחו למנוע חציה של ערוץ הנהר מצידו האחד לצידו השני. כל מי שרצה לנוע על דרך הים הקדומה היה חייב לעקוף את אפק ממזרח, במעבר הצר בין מקורות הירדן להרים ממזרח ומכאן חשיבותו הרבה של המקום לאורך ההסטוריה.

2020-06-25 11.45.40-1.jpg
קובי חזן - 25.11.17 - מכרה זהב.jpg

גן לאומי עין חמד  (מפה)

עין חמד הוא גן לאומי הנמצא בפרוזדור ירושלים, באפיקו של נחל כסלון, ליד אבו-גוש, בחצי הדרך בין ירושלים ושער הגיא. המקום מוכר גם בשמו הלטיני אקווה בלה שפרושו בעברית: "מים יפים". בתקופה הצלבנית נבנתה בה חווה חקלאית מבוצרת כדי להגן על הדרך לירושלים, וכדי לשמור על מקורות המים ולנצל אותם לחקלאות.

 

במרכז השמורה עומד מבנה מבוצר ומרשים שנבנה במאה ה-12 ולמרות שבערבית המקום נקרא דיר אל-בנאת (מנזר הבנות), כנראה שלא הייתה למקום חשיבות דתית כלשהי.

 

בתחום הגן הלאומי נובעים מספר מעיינות שכבה קטנים המתנקזים בתעלה לאפיק נחל כסלון. בגן יש גם ריכוז מרשים של עצים מסוגים שונים, חלקם עצומים בגודלם.

עינות צוקים - עין פשחה  (מפה

שְׁמּוּרַת עֵינוֹת צוּקִים - עין פשח'ה היא שמורת טבע מוכרזת הנמצאת לחופו הצפון-מערבי של ים המלח, דרומית לקיבוץ קלי"ה. זוהי שמורת הטבע היבשתית הנמוכה בעולם. השמורה מחולקת לשלושה חלקים: החלק הצפוני מהווה שמורה סגורה, החלק המרכזי פתוח לקהל והחלק הדרומי הנקרא השמורה החבויה, בו ניתן לבקר במסגרת סיור מודרך בלבד.

 

בשטח השמורה מאות מעיינות של מים מליחים בטמפרטורות שונות. מקור המים בשמורה הוא בגשמים היורדים בהרי יהודה ומחלחלים במשך עשרות עד מאות שנים עד הגיעם לגובה פני הים.

 

בשמורה שוכן אתר ארכאולוגי קטן, שרידים של חווה חקלאית מגודרת שבה מבנה מגורים ומפעל להפקת בושם האפרסמון. החווה הייתה פעילה מהמאה ה-1 לפנה"ס, עד לסיום מרד בר כוכבא.

2020-11-14 08.26.54.jpg
20170614-20170614-IMG_1343.jpg

גן לאומי תל אשקלון   (מפה)

הגן הלאומי תל אשקלון שוכן על רכס הכורכר שלחופו של הים התיכון מדרום לעיר אשקלון. על העיר אשקלון שלטו לאורך ההסטוריה המפוארת שלה אינספור שליטים ואימפריות שהשאירו את חותמם על המקום. זהו הגן הלאומי הראשון שהוכרז בישראל בשנת 1965. 

 

אין ספק שזהו אחד הגנים הלאומיים הכי מפתיעים שיש. יש לו הסטוריה מפוארת, שרידים של חומות אדירות ומבנים עתיקים, בארות, חוף ים מהיפים שיש, מדשאות, אינספור מקומות לפיקניק וגם חניון לילה משובח. 

 

לצד כל אלה הגן הלאומי הוא פנינת טבע עשירה בחי וצומח ייחודיים ומגוון בתי גידול, החל מרצועת חוף הים, שטחי החולות, ומתחם תל אשקלון המאפשרים למגוון רחב של חי וצומח להתפתח ולהישמר, בצמוד לסביבה האורבאנית.

גן לאומי בית שערים  (מפה)

גן לאומי השוכן ליד קרית טבעון, בפינה הדרום מערבית של הגליל התחתון, צופה על רכס הכרמל ועמק יזרעאל. בגן הלאומי בית שערים התקיים ישוב יהודי חשוב בתקופת בית שני, ובתקופת המשנה והתלמוד. שיא פריחתו היה בין המאות ה– 2 - 4, עת התיישב בו מוסד הסנהדרין בהנהגתו של רבי יהודה הנשיא.

בית שערים הקדומה ממוקמת על גבעת שיח אבריק הצמודה לקריית טבעון והנמצאת מחוץ לשטחו של הגן הלאומי. הנקרופוליס (עיר המתים), הנמצאת בתחומי הגן הלאומי, כוללת עשרות מערות קבורה שנבנו בסמוך לעיר הקדומה, לאחר שרבי יהודה הנשיא בנה במקום את אחוזת הקבר שלו ושל בני משפחתו.

2021-02-26 11.13.05-1.jpg

כל הזכויות שמורות לעגור אירועי ניווט
עיצוב אתר: איתי רווה

פעילות לקבוצות

יום גיבוש וכיף

סדנאות למנהלים

פעילויות לתלמידים

ניווט קהילתי