בית שערים (מפה)

אודות המסלול

גן לאומי השוכן ליד קרית טבעון, בפינה הדרום מערבית של הגליל התחתון, צופה על רכס הכרמל ועמק יזרעאל. בגן הלאומי בית שערים התקיים ישוב יהודי חשוב בתקופת בית שני, ובתקופת המשנה והתלמוד. שיא פריחתו היה בין המאות ה– 2 - 4, עת התיישב בו מוסד הסנהדרין בהנהגתו של רבי יהודה הנשיא.

בית שערים הקדומה ממוקמת על גבעת שיח אבריק הצמודה לקריית טבעון והנמצאת מחוץ לשטחו של הגן הלאומי. הנקרופוליס (עיר המתים), הנמצאת בתחומי הגן הלאומי, כוללת עשרות מערות קבורה שנבנו בסמוך לעיר הקדומה, לאחר שרבי יהודה הנשיא בנה במקום את אחוזת הקבר שלו ושל בני משפחתו.

בעיר המתים שהוקמה סביב קברו נקברו יהודים מרחבי הארץ והעולם, בבל, סוריה, פיניקיה ועוד. המקום נחרב בשרפה גדולה במאה ה-4 ונעלם מהמפה עד תחילת המאה ה–20, עת נערכו בו חפירות ראשונות. בשנת 1926 התישב על גבעת שיח אבריק השומר אלכסנדר זייד, שהיה חובב ארכיאולוגיה. כ 10 שנים לאחר מכן מתגלה על הגבעה המערה הראשונה והחפירות באתר החלו בשנת 1936.  

הגן הלאומי, שביום הקמתו היה הר טרשים קרח, תוכנן בשנות החמישים על ידי אדריכלי הנוף חתני פרס ישראל ליפא יהלום ודן צור באתר נמצאים מערות קבורה, סרקופגים, בית כנסת, מוזיאון, מרכז מבקרים ועוד. באתר נשתלה צמחיה אשר משחזרת במעט את הצומח הטבעי שאפיין את המקום טרם נעקרו העצים ששימשו להנעת רכבת העמק בתקופה העותומנית.

נקודת המפגש

בתוך הגן הלאומי, ליד מגרש החניה ובניין מרכז המבקרים

משך הפעילות

שעה - שעתיים

עונה מתאימה

כל השנה אבל הכי הכי... בסוף החורף.   

חנייה

במגרש החניה בכניסה לשמורה. הכניסה לגן הלאומי היא בתשלום, אלא אם יש לכם מנוי מטמון.   

כל הזכויות שמורות לעגור אירועי ניווט
עיצוב אתר: איתי רווה

פעילות לקבוצות

יום גיבוש וכיף

סדנאות למנהלים

פעילויות לתלמידים

ניווט קהילתי